Domowe sposoby na haluksy z jodyną w roli głównej
Przyczyna powstawania haluksów nie jest do końca znana. Mogą się one pojawić z powodu pewnych chorób lub urazów mechanicznych. Jest wiele sposobów na walkę z tym schorzeniem, jednak skuteczne są wówczas, gdy wybrzuszenie kości palucha jest niewielkie. W przypadku mocno zniekształconych kostek stawowych, może okazać się konieczna operacja. Jednak zanim zdecydujemy się na taką alternatywę, wypróbujmy znane metody, ponieważ dzięki nim może okazać się, iż operacja zostanie od nas oddalona.
Domowe sposoby na haluksy – jodyna?
Podczas chodzenia odczuwamy ucisk i ból. Czasem dochodzą stany zapalne jak zaczerwienienie i nieruchomość stawu koślawego palucha. Można z tym walczyć kąpielami z naparu rumianku lub nacieraniem maścią z oliwy i kwiatów lawendy. Są także inne domowe sposoby na haluksy – jodyna wysuwa się na plan pierwszy. Zastosowanie jodyny w walce z haluksami przyniesie nam ulgę w stanach zapalnych.
Jodyna na haluksy:
- zmniejszy zapalny obrzęk;
- złagodzi towarzyszący ból;
- przywróci ruchomość stawu.
Jednak deformacja może pozostać, zwłaszcza gdy jest to postać bardzo zaawansowana. Oprócz okładów z jodyny będziemy musieli zastosować dodatkowe metody, np. aparat ortopedyczny lub operację.
Jak wykorzystać jodynę na haluksy?
Sama jodyna to za mało. Potrzebujemy ją zmieszać z drugim bardzo ważnym składnikiem. Może to być płynny amoniak lub aspiryna. Jodyna na haluksy w połączeniu z aspiryną nakładana jest na wacik lub gazik i w ten sposób przykładana do haluksa. Mocujemy gazik bandażem lub gałgankiem na kilka godzin, najlepiej na noc.
Podczas stosowania domowego sposobu na haluksy, jodyna z aspiryną łączona jest w następujących proporcjach: 1 łyżka stołowa jodyny i 3 tabletki aspiryny. Tabletki rozkruszamy i łączymy z jodyną, dokładnie mieszając na jednolitą papkę.
Przy mieszance jodyny z amoniakiem należy bardzo uważać, ponieważ łatwo można się poparzyć. Pomimo iż łączenie tych dwu składników jest bardzo proste, bo 1 na 1, to lepiej, by taki roztwór przygotował nam farmaceuta lub lekarz.
Przy leczeniu domowym sposobem haluksów, jodyna spowoduje zmniejszenie stanu zapalnego stawu koślawego palucha i przywróci mu ruchomość. Zniknie zaczerwienienie i ból.
Jakie jodyna ma zastosowanie oprócz pomocy w walce z haluksami?
Stosowanie jodyny przy łagodzeniu stanów zapalnych haluksów to tylko jeden z kilku sposobów na wykorzystanie jej w lecznictwie. Jest ona bardzo skutecznym środkiem na wiele innych schorzeń.
Przy wszelkich skaleczeniach i zadrapaniach na skórze najłatwiejszą dezynfekcją ran jest zastosowanie jodyny, która skutecznie niszczy wszelkie bakterie i pozostawiała ranę jałową, wolną od zakażeń. Mankamentem jest jedynie jej brązowe zabarwienie, które długo się utrzymuje na skórze.
Pamiętajmy, by nie mylić jodyny z jodem. Jod możemy pić, natomiast jodyny zastosowanie jest wyłącznie zewnętrzne. Oprócz dezynfekowania ran przyda nam się jako środek łagodzący stany zapalne związane z trądzikiem i grzybicą skóry. Pomocna jest też przy objawach grzybiczych paznokci.
Więcej o jej właściwościach możemy przeczytać na http://www.dlazdrowia.com.pl/wlasciwosci-i-zastosowanie-jodyny/.
Jak stosować jodynę na skórę i błony śluzowe?
Do przemywania twarzy, z objawami trądzikowymi, stosujemy roztwór jodyny z przegotowaną ostudzoną wodą. Do miseczki z wodą dodajemy kilka kropel jodyny. Najlepiej jest nanosić roztwór poprzez nasączony nim wacik. Musimy unikać kontaktu jodyny z oczami.
Jeżeli mamy ropne naloty na migdałkach, smarujemy je podobnym roztworem. Potrzebujemy do tego celu pałeczkę z wacikiem na końcówce. Wacik moczymy w roztworze i przyciskamy nim ropny wykwit na migdałku. Metoda ta sprawdza się u dorosłych. Dzieci do lat 3 nie leczymy w ten sposób. Jeśli chodzi o dzieci starsze, jeżeli pozwolą nam na taki zabieg, warto go wypróbować.
Należy jednak wykonywać go ostrożnie, by nie zrobić dziecku krzywdy. Ropne czopy na migdałkach, które są pokryte śluzem, będą trudne do wyleczenia tą metodą. Konieczna jest wówczas wizyta u lekarza, gdyż najprawdopodobniej to już nie grzybicze naloty, a postać anginy, która źle leczona może przynieść ciężkie powikłania.
Jodyna wykorzystywana jest także przy wywoływaniu sztucznej opalenizny, dzięki jej silnemu brązowemu barwnikowi. Z drugiej zaś strony należy uważać, by nie zaplamić odzieży, gdyż jest trudna do zniwelowania. W tym wypadku zabarwienie jest raczej trwałe.
Autor tekstu:
copywriter Beata Goździk,
autorka książki „Bierz plecak i lecimy”
(wyd. Psychoskok) oraz lektorka audiobooków.
Źródła:
- https://zagielmed.pl/wp-content/uploads/2017/09/vela_med_Cz%c4%99%c5%9b%c4%875.pdf,
Moje palce były już na tyle zdeformowane, że żadne domowe sposoby by nie pomogły. Musiałam poddać się operacji :/ Ale nie żałuję, bo teraz ubiorę wszystkie buty i co ważne nie czuję dyskomfortu.